Satranç Kampı

Bireysel çalışmanın başarıya ulaşmak için ‘olmazsa olmaz’ temel bir şart olması sebebiyle, satrançseverlerin en çok ilgi gösterdiği kitaplar alıştırma ve soru kitapları. Analiz Satranç, bu defa da yeni başlayanlar ve az bilenlere hitap edecek yepyeni bir kitap dizisini ülkemiz satrançseverlerinin beğenisine sunuyor: SATRANÇ KAMPI!

satranckampi-horz5

 

 

 

 

Saygın satranç yazarı Igor Sukhin‘in toplamda 4344 alıştırma içeren çalışması yedi farklı kitaptan oluşuyor:

Satranç Kampı 1 - Oyna, Saldır ve Al!
Satranç Kampı 2 - Basit Matlar
Satranç Kampı 3 - Çok Taşlı Matlar
Satranç Kampı 4 - Temel Oyunsonları
Satranç Kampı 5 - İki Hamlelik Matlar
Satranç Kampı 6 - Saldırı ve Savunmada Taktikler
Satranç Kampı 7 - Açılış Taktikleri

2011 yılında Amerika Satranç Federasyonu’nun (USCF) yeni başlayanlara hitap eden resmi alıştırma kitapları olarak belirlediği dizide, ince bir sınıflandırmayla sunulmuş 4344 özgün soru yer almakta.

Analiz Satranç serinin ilk dört kitabını Mayıs ayında satışa sunarken, henüz hazırlık aşamasında olan son üç kitabı Haziran ayında çıkarmayı planlıyor. Herbiri 112 sayfadan oluşan, 16.5 cm x 22 cm boyutlarındaki kitapların satış fiyatları ise (%8 KDV dahil) 16.00 TL. olacak. Kitapları daha erişilebilir yapabilmek adına, Satranç Kampı 1-4 toplamda 60.00 TL yerine 56.00 TL. olarak satışa konulurken, Haziran sonunda çıkacak olan kitaplarla tamamlanacak olan serinin tamamı 112.00 TL. yerine 95.00 TL. olarak belirlendi.

Mayıs ayı başında çıkacak olmaları anlamında, serinin ilk dört kitabına sırasıyla bakalım:

Satranç Kampı 1 – Oyna, Saldır ve Al!

satranckampi1Yalnızca taşların hareketlerini bilen satrançseverler Satranç Kampı 1 kitabıyla öncelikle bu bilgilerini pekiştirecekler. Bir taşla, bir başka taşa saldırmak, korumalı ve korumasız taşlar, çifte saldırı, açmaz, şah çekme (kiş) ve mat-pat kavramları, kitapta sunulmuş olan 624 öğretici soruyla tekrar edilecek. Deneyimli satranç oyuncuları için çok basit gelebilecek olan bu örneklerdeki amaç, temel bilgilerin tam manasıyla kavranabilmesidir. Genel olarak, satrançta başarıya ulaşabilmek için, eğitimin üç aşamada detaylı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir:
1) “Şah-mat öncesi” aşama – burada öğrencinin, “şah-mat öncesinde” taşların saldırı ve savunma sırasındaki uyumunu (harmonisini) kavraması gerekir.
2) Tek hamlede mat yapabilme aşaması – burada öğrencinin taşların mat yaparken sahip oldukları uyumu algılaması gerekir.
3) Şah-mat aşaması – burada öğrencilerin taşların bir mat tehdidinden yararlanırken sahip olması gereken uyumu kavraması gerekir.
İlk kitap, bizlere ilk aşamayla (şah-mat öncesi) ilgili çalışmalar yapma fırsatı verecektir.

Satranç Kampı 2 – Basit Matlar

satranckampi2Rakip şahı mat yapabilme becerisi, satranç sanatının temelini oluşturur. Buna karşın satranç literatüründe öğrenmenin çok önemli bir aşamasını teşkil eden bir hamlelik matlara çok az derecede önem verilmiş olduğu gözlenir. Bu türdeki alıştırmalara yer vermiş kitaplarda ise birbirinden farklı üç hataya düşüldüğü görülür:
a) Konumlar sınıflandırılmamıştır.
b) Konumun tanımında matı hangi taşın gerçekleştirildiği belirtilmiştir, ki gerçekte böyle bir durum söz konusu değildir.
c) Genellikle 300’den az sayıda örneğe verilmiştir, ki bu rakam mat yapabilme becerisini tam manasıyla kazanabilmek için yeterli olmaz.
Bir hamlelik mat soruları koleksiyonu olan Satranç Kampı 2‘de, tahtada yalnızca üç, dört ve beş taşın var olduğu konumlar ince düşünülmüş bir sınıflandırmayla sunulmuştur. 540 sorunun ardından gelen 54 alıştırma ve 24 eğlenceli soruyla, toplam 618 sorudan oluşan Satranç Kampı 2 tamamlanıyor.

Satranç Kampı 3Çok Taşlı Matlar

satranckampi3Az taşlı konumlarda bir hamlelik mat sorularıyla rakip şahı mat yapabilme becerisine erişmiş satrançseverleri, Satranç Kampı 3 ile 618 yeni mat sorusu bekliyor. Bu kitapla amaçlanan:
1) Öğrencilerin çok taşlı açılış ve oyunortası konumlardaki şablonları görmelerine yardımcı olmak,
2) Öğrencilere ‘açmaz’, ‘açarak şah’ ve ‘çifte şah’ gibi önemli taktik araçları kullanmayı öğretmek,
3) Kendilerine, oyunun 16. hamlesini aşmayacak çeşitli açılış konumlarında oluşabilecek tipik mat senaryolarıyla tanıştırmak (özellikle de yeni başlayan satranççıların ana olarak tercih ettikleri açık ve yarı-açık oyunlardaki mat senaryolarıyla),
4) Öğrencilerin, pozisyonda var olan taşların konumlarındaki en küçük bir değişikliği dahi fark edebilmelerini sağlamak (bu bağlamda kitapta, ilk pozisyondaki en küçük bir değişikliğin, mat yapabilmenin ancak ve ancak farklı yollarla mümkün olmasına sebep olduğu, açılış ve oyunortasına ilişkin ‘ikili konumlar’ sunulmuştur),
Özellikle de ‘ikili konumlar’da dikkatli olmaya çok ihtiyacınız olacak!

Satranç Kampı 4Temel Oyunsonları

satranckampi4Temel oyunsonlarını oynama becerisine erişmeden işin ehli bir satranç oyuncusu olmak mümkün değildir. Oyunsonları hakkında yazılmış çokça satranç kitabı olmasına karşın, bu yapıtlar genellikle en basit finalleri gözardı etmişlerdir. Elinizdeki kitap, bu eksikliği gidermek amacıyla kaleme alınmıştır. Serinin dördüncü kitabı üç ve dört taşlı en önemli oyunsonlarına adanmıştır. Bu gibi konumlar öğrencilerin, mat, pat, ve diğer birçok taktik karşısında tetik olmalarını sağlamayı amaçlar.
Kitabın diğer amaçları ise aşağıda listelenmiştir:
1) Öğrencilere en basit oyunsonlarını oynamalarını sağlayacak becerileri kazandırmak,
2) Satranç Kampı dizisinin önceki kitaplarında öğrenilmiş olan saldırı ve savunma becerilerini pekiştirmek,
3) Öğrencilerin taşlar arasındaki işbirliği ve koordinasyon anlayışına erişmesini sağlamak,
4) Öğrencilerin taşların saldırı ve savunma sırasında sahip oldukları gizli potansiyeli keşfetmelerini sağlamak.

Facebook'da paylaş