Okula Dönüş!

Bazı özel eğitim kurumlarında eğitim yılı geçtiğimiz hafta başında başlamasına karşın, ülkemizde 2014-15 eğitim yılı 15 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Şimdiden, tüm öğrenci ve eğitimcilerimize başarılı ve zevkle geçecek bir yıl diliyoruz.

orta_buyu

Analiz Satranç olarak, satranç dünyasının ferdi olan satrançseverlere, çeşitli turnuvalarda kurduğumuz kitap standları, seçkin kitabevleri ve satranç kulüpleriyle yaptığımız işbirliği ve online alışveriş sitemizle ulaşabildiğimizi düşünmekteyiz. Şimdiki hedefimiz olaraksa eğitim kurumlarına ulaşmayı belirledik. Birçok özel eğitim kurumu, okullarında yürütülecek olan satranç eğitim faaliyetleri için, tarafımızca yayınlanmış kitapları (özellikle de alıştırma kitapları) yardımcı kaynak kitaplar olarak öğrencilerine tavsiye ediyor, ya da toplu olarak bizlerden temin ediyor. Benzer bir girişimde bulunmayı düşünecek özel eğitim kurumları, satranç merkezleri ve kulüpleri için, özellikle de kendilerine hitap edeceğini düşündüğümüz kitaplarımızı burada bir kere daha paylaşmak istedik.

17

Satranç Okulu 1a (17.00 TL):
Yeni başlayanlar ve az bilenlere yönelik 719 soru içeren, Sergey Ivashchenko’nun kitabı. Seri 1b-2-3-4 kitaplarıyla birlikte toplam 5 kitaptan oluşuyor, ancak 1a-1b sonrasındakiler seviyelerinin yüksek olması sebebiyle okulda kullanıma uygun olmayabilir. 1 hamlede kale matları, vezir matları gibi basit matlarla başlayan Satranç Okulu 1a, daha sonra materyal kazançlar ve 2 hamlelik mat sorularıya devam ediyor. Her bir sayfada 6 diyagram bulunuyor ve yalnızca sayfanın üstünde o sayfadaki sorularda ne yapılması gerektiği belirtilmiş. Belki de kitabın bu sadeliği, satrançseverlerin en çok talebi bu kitaba göstermesinin ana nedeni olmuş ve dağıtıcı olmaksızın 5 baskıda 9000 kopya sayısına ulaşılmasını sağlamıştır. Satranç Okulu dizisi, satrancın en yaygın ülke olduğu Rusya’da ikiyüzbinlerle ifade edilen, dünya çapında bir satranç kitabı dizisidir.

18

Satranç Okulu 1b (16.00 TL):
Sergey Ivashchenko’nun ilk kitabının devamında biraz daha zorlu 580 soru bulunmakta. Format yine aynı, 6 diyagramdan oluşan sayfada ne yapılması istendiği belirtilmiş. Buradaki sorularda taş kazançları, beraberlik konumları, yine daha zorlu mat soruları ve ne yapılması gerektiğinin ‘nasıl devam edilmeli’ sorusuyla öğrenciye bırakıldığı örnekler bulunmaktadır. Satranç Okulu 1b kitabındaki örnekleri kendi başına çözecek olan öğrencilerin, artık yavaş yavaş satranç turnuvalarına hazır olacağını belirtebiliriz.

16

1001 Müthiş Şah-Mat (26.00 TL):
GM John Nunn’ın kitabında 17 farklı konu başlığı altında toplanmış 1001 mat sorusu bulunuyor. Bu kitapta somut ‘mat hedefi’ olması, öğrencinin sorularda ne yapılmak istendiğini anlayabilmesini kolaylaştırmakta. Sorular ise zorluk düzeyine göre 1′den 5 puana kadar puanlandırılmış. Böylece öğrencinin kendi seviyesini sınaması ve gelişim düzeyini görmesi, yapacağı ‘test’ uygulamalarıyla mümkün. Matematik çalışırken soru çözmenin ilgili konuyu kavramakta ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Aynı durum satranç için de geçerlidir ve 1001 Müthiş Şah-Mat kitabındaki soruları çözecek olan satrançseverler, hesap kabiliyetini geliştirecek ve temel mat kurgularını kavrayacaktır.

14

Çocuklar İçin Satranç Taktikleri (17.00 TL):
Satranç taktikleri bir oyunu kazanmanın, ya da oyunda belirgin bir üstünlük elde etmenin ana mekanizmaları olarak sayılabilir. GM Murray Chandler’ın temel taktik motifleri 128 sayfada anlatmaya çalıştığı bu eğlenceli kitapta çatal, beynel, açmaz, çifte saldırı gibi 50 farklı taktik 6′şar diyagramla gösterilmiştir. Kitabın bir handikapı olarak yalnızca alıştırma sayısının az olması belirtilebilinir. Ancak yine de, referans kitabın sonundaki 62 test konumu, satrançseverler iyi bir çalışma zemini sunmaktadır.

13

Çocuklar İçin Satranç Açılışları (17.00 TL):
Satrançta iyi bir konuma erişmenin belki de ilk şartı, iyi bir açılış oyunu ortaya koymaktır. IM John Watson ve FM Graham Burgess 50 farklı açılışı 6′şar diyagramda tanıtmaya çalışıyor. Ancak 128 sayfada açılışlar ancak yüzeysel olarak tanıtılabilmiş oluyor. Yine de açılışların içerdiği temel fikirler ve taktik tuzaklara yer vermesi önemli. Yine kitabın sonunda, kitap boyunca anlatılmaya çalışılanlar ‘Açılış Bilgilerinizi Sınayın’ ve ‘Açılış Becerilerinizi Sınayın’ başlıklı testlerde sınanıyor.

satranckampi1-horz

Satranç Kampı Dizisi
Analiz Yayıncılık olarak yeni başlayanlara hitap edecek yepyeni bir kitap dizisi arayışı içerisinde, 2011 yılında Amerika Satranç Federasyonu’nca yeni başlayanlara hitap eden resmi alıştırma kitapları dizisi olarak belirlenen (http://www.uschess.org/content/view/11437/319/) Satranç Kampı dizisini Türkçe’ye kazandırma fırsatı bulduk. Bu kitaplarda yer verilmiş olan toplam 4344 alıştırma sorusunu çözecek olan satrançseverlerin öncelikle taşların hareketlerini pekiştirmesi, daha sonra taş isteme, tehditten kaçma gibi konuları kavraması, ‘mat’ kavramıyla tanışması amaçlanıyor. Igor Sukhin’in bu harika dizisi, gerçekten de öğretirken eğlendiriyor.

satranckampi1

Satranç Kampı 1 (16.00 TL):
Oyna, Saldır ve Al! – Igor Sukhin’in 7 kitaplık çalışmasının 1. kitabında 624 alıştırma sorusu yeni başlayanları bekliyor. Kitapta öncelikle taşların hareket kabiliyetlerini, taş alışları ve diğer becerilerini gösteren örnekler bulunmakta. Mat kavramına ancak kitabın en sonunda değiniliyor, bu önemli aşamaya detaylı bakış, Satranç Kampı 2′ye bırakılıyor. Kitapların her biri 112 sayfa.

satranckampi2

Satranç Kampı 2 (16.00 TL):
Basit Matlar – Igor Sukhin’in 7 kitaplık çalışmasının 2. kitabında üç taşlı, dört taşlı ve beş taşlı konumlarda tek hamlelik mat soruları sunulmuş. Soruların gerçekten de basit olması, kasıtlı olarak tercih edilmiş. Bu sayede öğrencinin mat kavramını tam olarak kavraması amaçlanmakta. 112 sayfada toplam 618 soru bulunuyor.

satranckampi3

Satranç Kampı 3 (16.00 TL):
Çok Taşlı Matlar – Çok taşlı matlar derken daha fazla taş içeren konumlardaki mat soruları okuyuculara sunulmuş. Yine 112 sayfada 618 tek hamlelik mat sorusu bulunuyor. Ancak ‘ikili konumlar’ benim çok hoşuma gitti, öğretici bir sınıflandırma yapılmış.

satranckampi4

Satranç Kampı 4 (16.00 TL):
Temel Oyunsonları – Temel oyunsonları derken çok çok basit oyunsonu konumlarında beraberliği sağlamak, piyonu vezire çıkmak, basit opozisyon konuları ve oyunsonlarında basit mat örnekleri bulunuyor.

satranckampi5k

Satranç Kampı 5 (16.00 TL):
İki Hamlede Matlar – Dizinin ilk 4 kitabında yapılan çalışmaları bir üst seviyeye taşıyarak, 630 iki hamlede mat alıştırmasını öğrencilere sunuyor. Bu soruların çözülmesiyle amaçlanan:
a) mat yapabilme becerisinin gözden geçirilmesi,
b) öğrenciye taşlar arasındaki uyumu (harmoni) hissedebilmeyi öğretmek,
c) en iyi savunmanın nasıl aşılabileceğinin gösterilmesi,
d) öğrenciye, hesap sırasında düşünme alışkanlığı kazandırılması gibi önemli konulardır.

satranckampi6k

Satranç Kampı 6 (16.00 TL):
Saldırı ve Savunmada Taktikler – Öğrencilerin tipik saldırı ve savunma taktikleri üzerine alıştırma yapmalarına fırsat vermek adına hazırlanmış bir kitap. Önemli taktik motifler hakkında sunulmuş olan 618 örnek içerisinde, diğer çalışmalarda fazla yer verilmemiş ‘savunma’ konusuna ayrı bir önem verildiği gözlenecektir. Öyle ya, iyi bir satranç oyuncusu olabilmek için, oyuncunun nasıl saldırabileceğini öğrendiği kadar, nasıl savunma yapabileceğini de çok iyi kavramış olması gerekir.

satranckampi7k

Satranç Kampı 7 (16.00 TL):
Açılış Taktikleri – Dizinin bu son kitabı öncesindeki çalışmaları tamamlamış olan oyuncuları, Satranç Kampı 7 kitabında uygulanacak saldırı, ya da savunma fikrinin ne olduğu belirtilmemiş 618 örnek beklemektedir. Böylece, kendimizle başbaşa kaldığımız pratik satranç oyunlarında karşılaştığımız durumlara benzer bir çalışma yapılması arzulanmaktadır. Sunulmuş olan alıştırmalar ise, açılışlara göre sınıflandırılmıştır. Böylece Satranç Kampı dizisi 4344 sorusuyla tamamlanıyor.

8-horz

Yukarıda detaylı olarak bahsedilen eserler, okullarda öğrencilere tavsiye edilebilecek olan başlıca kitaplarımız. Bunların yanı sıra, Satrançta Temel Taktikler, Mata Giden 365 Yol ve Satranç Soru Bankası kitapları da eğitim kurumları ve satranç merkezleri için uygun olabilecektir.

*** Toplu alımlarınızdaki indirim koşullarını öğrenmek için, bizlerle aşağıdaki iletişim bilgilerinden iletişime geçebilirsiniz!

Facebook'da paylaş