MMXVI

Birçoklarımız için 2016 gerçekten de tatsız bir yıl oldu. Dünya’da ve özellikle de ülkemizde yaşanan üzücü onca gelişmenin içinde, Analiz Satranç olarak yılı aktif dinlenmeyle geçirdik. Aslında ‘aktif dinlenme’ ifadesiyle, satrançseverleri yeni yayınlarla istediğimiz ölçüde buluşturamamızı kastediyoruz. Yine de ana olarak satrancın ülkemizde giderek yaygınlaşmasının etkisiyle, baskı sayısında 129000 sayısına ulaşmayı başardık. Bu rakam, bir önceki yılın 29500 fazlası. Geriye dönüp bakınca, Analiz Yayıncılık’ın tek bir çanta içindeki 90 kitaptan, satranç yayıncılığının ülkemizdeki önde gelen kuruluşlarından biri haline dönüşmesi bizleri sevindiriyor. Aynı zamanda da, taşıdığımız sorumluluğu bize her defasında hatırlatıyor.

2016′da yeni kitaplar sunmakta başarısız olduğumuz bir gerçek. Ancak bu süreç içindeki yeni yayın hazırlıklarımızla, 2017′ye hızlı bir başlangıç yapmayı arzu ediyoruz.

Instructive Chess Miniatures

icm-horz-horz

İlk olarak kendi dilimizde yazılmış olan Satrançta Öğretici Minyatürler‘in, saygın yayınevleri arasındaki Gambit Publications Ltd. tarafından İngilizce dilinde yayımlanması bizleri gerçekten de heyecanlandırdı. Kitabın farklı ülkelerde satışa sunulması, birçok farklı yayında olumlu eleştiriler alması ise bizleri çok mutlu etti. Dileğimiz, gelecekte de farklı özgün kitap çalışmalarımızla uluslararası düzeyde yeniden yer alabilmeyi başarabilmek.

Yepyeni bir Serüven: Satrançsever

ssever

Yayın hayatına Mayıs ayında başlayan Satrançsever‘le satranç dünyamıza yeni bir soluk getirmeyi ve satranç kültürünün ülkemizdeki gelişimine katkıda bulunmayı amaçladık. 2 ayda bir yayımlanan dergiye baştan itibaren aldığımız reaksiyonlar, böyle bir süreli yayının eksikliğinin hissedildiğini gösteriyordu. Satranç dünyamızın birçok değerli isminin yazılarıyla, fotoğraflarıyla, önerileri, fikirleri ve eleştirileriyle katkılar koyduğu Satrançsever‘in giderek daha da büyük kitlelere ulaşmasını içtenlikle arzu ediyoruz. Önde gelen isimlerle yapılmış röportajlar, ustaların hazırladıkları köşeler, paylaştıkları analizler, keyifle okunan turnuva raporları, öğretici makaleler ve daha birçok ilgi çekici konu… Tüm bunlarla içerikli olduğunu düşündüğümüz dergideki yeni amacımız, ‘Gelişen Satrançsever‘ bölümünü en hızlı şekilde geliştirmek. Bu amaca da ulaşacağımıza inanıyoruz. Satrançsever’in 5. sayısı 15 Ocak 2017 gibi yayımlanmış olacak.

Yeni Kitap Çalışmalarımız

eatalikjpg-horz

2017′nin hemen başında, yeni kitaplarla satrançseverlerin karşısında olacağız:

1) Ekaterina Atalık’la Satrancın Temelleri: Eski Avrupa, günümüz Türkiye Kadınlar Şampiyonu Ekaterina Atalık, dört ciltten oluşan çalışmasıyla deneyimlerini okurlarla paylaşacak. İlk kitabın konusu ‘açılışlar’.

2) Çocuklar İçin Satranç Stratejisi: İlgi uyandıran Çocuklar İçin Satranç Dizisinin 5. kitabında, Thomas Engqvist genç okurlarını satranç stratejisiyle tanıştıracak.

3) Satrançta Temel Matlar: İspanyol yazar Antonio Gude’nin çalışmasıyla mat kavramı kapsamlı şekilde ele alınırken, okurların yöneltilmiş olan alıştırmalarla kendilerini sınamaları istenecek.

Satrançseverlerin yeni yıllarını kutlarken, önümüzdeki senenin kendilerine sağlıklı, mutlu ve satrançla dopdolu günler getirmesini diliyoruz.

Hoş geldin 2017!

Facebook'da paylaş