Agresif Satranç

Ülkemizde ilk olarak yayınlandığı 2005 yılında satranç camiasında büyük ses getirmiş bir eser olan Agresif Satranç, bizlerin de yayıncılık serüveninin başlamasına vesile olmuştu. Gerçekten de 2005 yılına döndüğümüz zaman, ülkemiz satrancında yaşanmakta olan onca gelişmeye karşın, yayıncılık faaliyetlerindeki durgunluk göze çarpmaktaydı. Bu olumsuzluklar da bizleri satranç yayıncılığı girişiminde bulunmaya motive etmişti.

Kitabın Amerikalı yazarı GM Larry Christiansen hücuma yönelik oyun stiliyle tanınmakta olan tecrübeli bir büyükustadır. Orijinal ismi Storming the Barricades olan bu kitabında, bitirici kombinezon ve taktiklerden ziyade, bir saldırıya hangi hallerde, nasıl başlanması gerektiği konularına değinmektedir. Başarılı bir saldırının temelini oluşturan unsurlara, hangi durumlarda hücumların temelsiz kalacağı gibi düşüncelere bu kitabında yer vermiştir. Gerçek partilerden ele almış olduğu 50′den fazla örnek, sizlerin, satrancın bu en zevkli yönü konusundaki fikirlerinizi geliştirecektir. Modern ustaların hangi şekillerde saldırı ve karşılaştıkları hücumlarla nasıl savaştıklarını görmek çok öğretici olacaktır. 2011 yılında gözden geçirilmiş 2. baskısıyla satranç severlere sunulmuş olan Agresif Satranç‘ın yayıncılık tarihimizin önemli eserlerinden birisini iddia etmek çok da yanlış olmayacaktır.

Yorumlar:

“Christiansen usta bir taktisyen olma yolunda nasıl çalıştığının perde arkasını ortaya koyuyor. Satrançta saldırı konusunu ele alan diğer birçok kitaptan farklı olarak, yakın dönemlerden örnekler ortaya konuluyor ve bu oyunlar içerdikleri temalara göre sınıflandırılıyor.” – GM Lubosh Kavalek

“…harika bir kılavuz” – GM Jon Speelman

1Agresif Satranç
Özgün Adı: Storming the Barricades
Yazar: GM Larry Christiansen
Çeviri: FM Alper Efe Ataman
2. Basım: Ocak 2011
Sayfa Sayısı: 180 sf.
Boyut: 14.5 cm. x 21 cm.
Kağıt Tipi: 90 gr. 1. hamur
ISBN 978-975-00700-9-9
Seviyesi: Orta – İleri Seviye
Fiyatı: 18.00 TL.

Kitabın İngilizce dilindeki orijinalinin tanıtım yazısı için linki tıklayabilirsiniz…

Facebook'da paylaş